Birma w pigułce – wiza

Birma – czy warto pojechać?Myanmar lub Birma – urzędowa nazwa to Republika Związku Mjanmy. Jest to państwo azjatyckie urokliwie położone pomiędzy pasmem gór i morzem. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Laosem Indiami oraz Bangladeszem.

Kiedyś zapomniane, dzisiaj otwiera się na turystykę. Myanmar metropolia jako stolica nosi nazwę Naypyidaw. Birma ludność – jej liczbę zlicza się na 51,5 miliona. Panuje system prezydencji.
To niezamożny kraj i do niedawna nie słyszano o nim, jednak pragnie otworzyć się na turystów. Ludzie tam są czuli i otwarci na odwiedzających, gościnni i pomocni, jakkolwiek widać w tamtym miejscu dużą biedę. Niech Cię nie zaskoczy widok wiotkich dzieciaków biegających bez obuwia i proszących o pomoc. Mężczyźni nie spacerują w spodniach tylko noszą sorongi, kobiety na głowach noszą chusty. Widać brak doinwestowania, stare, sypiące się domostwa, prowizoryczne drogi. Mieszkańcy są niezamożni – starają się łączyć koniec z końcem. To niesłychanie robotny naród. Zajmują się najczęściej handlem oraz tranzytem turystów. Da się też bez zbytnich kosztów zjeść. W tutejszej kuchni birmańskiej góruje makaron oraz ryż.

Birma religiaBirma jest to kraj buddyjski. Zamieszkuje tutaj z grubsza 400 tysięcy buddyjskich mnichów. Jest też nieco hindusów a także katolików. Jadąc do Birmy wskazane jest zabrać perfumy, t-shirty czy kosmetyki, które się da z dużym powodzeniem dać w zamian na lokalne pamiątki. Można też nabywać malowane na płótnie obrazki, wyrzeźbione głowy Buddy a także inne ręcznie robione cuda.

Na co zwracać uwagę i czego się wystrzegać?Na targu powinno się zważać na miglanców i naciągaczy. Jak widzą turystów to starają się wydobyć od nich jak najwięcej pieniędzy. Należy unikać wody z kurka a jedzenie nie za każdym razem jest sterylnie przygotowywane – zdarzają się insekty w potrawach. Jadąc do Birmy, wskazane jest także pamiętać o szczepieniach: wskazane jest także szczepienie przede wszystkim na wirusowe zapalenie wątroby typu A i typu B.

Co warto zwiedzić w Birmie?

Bagan – na małym obrębie mieści się więcej niż 2000 świątyń, są one przecudowne i w odmiennych rozmiarach.
Shwedagon Paya to potężna świątynia w Yangon. Kontrastuje ona z resztą miejscowości gdyż jest ona cała w złocie.

Amarapura – klasztor buddyjski – można doświadczać codzienne życie mnichów.

Czytaj również:

myanmar visa online

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *