Działalność gospodarcza w Polsce

Prowadzenie jednostki gospodarczejwymaga wyboru poprawnej formy prawnej. Łączy się to m.in. z i typem opodatkowania, sposobem przewodzenia firmą lub odpowiedzialnością za jej wierzytelności. Rodzaje firmy zawierają wielorakie formy – od indywidualnej jednoosobowej jako jednostka fizyczna po rozmaitego wariantu spółki.

Jaka spółka?

Przyjmując nadzwyczaj ogólnie, spółki wolno podzielić na osobowe oraz kapitałowe. Do pierwszej kategorii przynależy m.in. spółka cywilna, natomiast do kolejnej – mi.in. spółka akcyjna.

Cywilna – pierwsze kroki
Rodzaj spółki cywilnej przynależy do najbardziej ochoczo wybieranych poprzez młodych przedsiębiorców, ponieważ jest jedną z najprostszych form zorganizowania firmy. Jej zaistnieje potrzebuje zawarcia pisemnej umowy między minimalnie dwoma udziałowcami. Mogą to być osoby fizyczne, oraz gospodarcze. Spółka cywilna potrzebuje zarejestrowania w wydziale miasta czy też gminy.

Wkład, jaki wnoszą partnerzy jest w stanie posiadać dowolną istotę – zdołają to być finanse, osobista profesja, zasóby wiedzy i umiejętności. Przyjmuje się, iż udziały posiadają analogiczną zaletę. Partnerzy odpowiadają razem za należności organizacji – wierzytelność wyrównywane jest z majątku zaś jeżeli nie jest on dostateczny, spośród majątków własnych.

Akcyjna – bardziej zaawansowane

Najbardziej wieloelementową formą prowadzenia firmy jest spółka akcyjna. Jako spółki kapitałowej ma postać prawną, kapitał zakładowe a także własny majątek – niezależny od dostatku własnego partnerów.

Spółkę akcyjną jest w stanie desygnować jedna albo kilka osób, przy czym jej prowadzenie potrzebuje zaangażowania minimum 100 tys. zł. Finanse zakładowy jest udziałem założycieli a także pozostaje sprawiedliwie podzielony na akcje, w związku z czym założyciele stają się akcjonariuszami. Akcjonariusze nie ryzykują prywatnym kapitałem za zobowiązania organizacji.

Założenie spółki wymaga sporządzenia regulaminu w formie aktu notarialnego, wkładów, istotne jest również wyznaczenie organów: zarządu, rady nadzorczej a także ogólnego zgromadzenia. Spółka akcyjna podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Długów.

Zobacz też: biznes rosja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *